Jaki system GPS wybrać?

Upowszechnienie się cyfrowych technologii sprawiło, że praktycznie każdy kierowca korzysta dziś z różnego rodzaju systemów planowania trasy. Powstaje jednak pytanie – które rozwiązanie będzie najlepsze?

Na rynku dostępne są zarówno tradycyjne rozwiązania typu nawigacje GPS, umieszczone w niewielkim opakowaniu, jak również wszelkiego rodzaju mobilne systemy planowania trasy w formie aplikacji na smartfon czy tablet. Wspomnieć należy również o fabrycznych rozwiązaniach GPS, w które kierowca może wyposażyć swoje auto jeszcze w salonie – za sowitą dopłatą. Który system będzie najlepszy?

Nawigacja w telefonie

Praktycznie każdy z nas ma już smartfona, a zatem korzystanie z rozwiązań pozwalających na planowanie trasy w telefonie nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Ważną zaletą wielu aplikacji typowo mobilnych jest fakt, iż są one prawie całkowicie darmowe – celowo mówimy „prawie”, ponieważ do ich działania konieczna jest transmisja danych (aczkolwiek to zależy już od umowy z operatorem).

Rozwiązanie idealne? Cóż, nie do końca! Przede wszystkim dlatego, że niektóre starsze urządzenia mobilne mają tendencję do zawieszania się w trakcie pracy – nadmierna ilość danych powoduje, że nagle kierowca traci dostęp do informacji na temat tego, dokąd powinien się udać. Dodatkowo, w wielu przypadkach nawigacja przestaje działać w miejscach, gdzie nie ma zasięgu danego operatora – to również potrafi zaburzyć planowanie trasy.

Nawigacja „na szybę”

Mówisz „nawigacja”, widzisz niewielkie urządzenie montowane na przedniej szybie pojazdu. Faktycznie, tak przez lata to wyglądało – dziś, urządzenia tego rodzaju można kupić nawet za mniej niż 100 złotych. Niestety, problem polega na tym, że takie urządzenie często pozostawia trudne do zmycia ślady na przedniej szybie, a dodatkowo może wymagać drogich w zakupie aktualizacji, które są właściwie konieczne do sprawnego poruszania się po drogach (tym bardziej w naszym kraju, gdzie drogowa infrastruktura jest regularnie rozbudowywana).

Nawigacja fabryczna

Mogłoby się wydawać, że to najlepsze rozwiązanie – nie szpeci wyglądu (idealnie zlewa się z deską rozdzielczą), a przy tym jest bardzo prosta w obsłudze. Problem jednak polega na tym, że fabryczne nawigacje kosztują ogromne pieniądze, a ich aktualizacja ma wartość porównywalną z zakupem kilku urządzeń niezłej klasy. Innymi słowy – fajny gadżet, ale tylko dla zamożnych!