Taniej niż najtaniej

zawartość pudełka ze smartfonem Freedom 251Producenci różnego rodzaju urządzeń elektronicznych dokładają wszelkich starań, by ich produkcja była jak najtańsza, ponieważ dzięki temu będą w stanie zarobić więcej na sprzedaży danego sprzętu. Siłą rzeczy żaden koncern produkujący elektronikę nie ujawnia, ile tak naprawdę kosztuje wypuszczenie na rynek na przykład nowego smartfona o maksymalnych możliwych „osiągach”, jednak pewien wgląd w sytuację daje to, co wydarzyło się już chwilę temu w Indiach – dokładniej rzecz biorąc chodzi o premierę taniego smartfona o nazwie Freedom 251.

Urządzenie to ma dotykowy wyświetlacz o przekątnej 4 tylna część smartfona Freedom 251cale i rozdzielczości 540×960 pikseli, czterordzeniowy procesor 1,3 GHz, 1 GB pamięci RAM, 8 GB pamięci wewnętrznej (z możliwością rozszerzenia o dodatkowe 32 GB dzięki złączu na kartę microSD) oraz jest wyposażone w aparat o rozdzielczości 3,2 megapiksela i przednią kamerkę 0,3 megapiksela. Bateria ma 1450 mAh pojemności, a zastosowany system to Android 5.1.

Jak więc widać nie jest to nic szczególnego, choć i tak wydaje się być lepszy niż niektóre rodzime konstrukcje o podobnej wydajności. Ale o ile te inne smartfony kosztują przynajmniej około 150 lub więcej złotych, o tyle Freedom 251 został wyceniony na… 251 rupii, czyli plus minus 15 złotych! Trudno się dziwić, że już pierwszego dnia zostało złożonych ponad 30 tysięcy zamówień, a ostateczna ich liczba przekroczyła kilkadziesiąt milionów – sam bym sobie tego smartfona zamówił choćby po to, żeby się przekonać, jak naprawdę wygląda i działa. Wychodzi jednak na to, że będę musiał próbować zaopatrzyć się w to cudo z drugiej reki, bo zamówienia nie są już przyjmowane…

specyfikacja smartfona Freedom 251

źródła grafik: tech.firstpost.com, ifyoucan.org, plus.google.com, spidersweb.pl