Prywatne ubezpieczenie medyczne – dlaczego jest potrzebne i na czym polega?

Polski system opieki medycznej opiera się na zasadzie modelu ubezpieczeniowego. W modelu tym głównym źródłem finansowania usług zdrowotnych jest obowiązkowe ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jednak coraz liczniejsza grupa Polaków decyduje się na dodatkowe ubezpieczenia, zapewniające im odpowiednią opiekę lekarską. Dlaczego tak się dzieje i jakie korzyści gwarantuje prywatne ubezpieczenie medyczne?

Dlaczego ubezpieczenie NFZ nie jest wystarczające?

Długie kolejki są zmorą wielu pacjentów

Długie kolejki są zmorą wielu pacjentów

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje świadczenia medyczne jedynie do momentu, w którym nastąpi wyczerpanie się przeznaczonych na nie środków publicznych. Konsekwencją braków budżetowych są kolejki u lekarzy. Badania przeprowadzone 4 lata temu, w jasny sposób pokazują, że Polacy czekają średnio 2,5 miesiąca na należne im świadczenia zdrowotne. Największym problemem jest bardzo długi czas oczekiwania na wizyty u lekarzy specjalistów. Przy uwzględnieniu okresu potrzebnego do wykonania niezbędnej diagnostyki, podobna procedura  może skutkować postępującym procesem chorobowym, a nawet utratą szansy na wyleczenie. Nic zatem dziwnego, że wielu pacjentów wybiera kosztowne leczenie prywatne. Aby nieco ograniczyć wysokie koszty takich usług, spora grupa Polaków decyduje się na ubezpieczenia medyczne w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym (https://axa.pl/ubezpieczenie-zycie-i-zdrowie/ubezpiecznie-zdrowotne-vitalit/). Na czym ono polega?

Ubezpieczenie medyczne – co oferuje pacjentom?

Polisa zdrowotna gwarantuje szybką opiekę medyczną

Polisa zdrowotna gwarantuje szybką opiekę medyczną

Pacjent, który decyduje się na wykupienie prywatnej polisy zdrowotnej w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym, zyskuje gwarancję pokrycia kosztów specjalistycznych wizyt i badań. Co najważniejsze, nie oczekuje na nie długo. Osoba ubezpieczająca się może także korzystać z zabezpieczenia finansowego, w wyniku ewentualnych skutków choroby. A co z ubezpieczeniem NFZ w takim wypadku? Prywatne ubezpieczenie medyczne może być oferowane jedynie jako ubezpieczenie dodatkowe. Nie ma natomiast możliwości opuszczenia systemu publicznego, ponieważ za sprawą decyzji Państwa, składki na NFZ są obowiązkowe dla każdego obywatela.

System publicznego finansowania świadczeń zdrowotnych nie działa tak, jak oczekiwaliby tego pacjenci. Kolejki do lekarzy specjalistów i długi okres oczekiwania na diagnostykę, skłania wielu Polaków do sięgnięcia po dodatkowe ubezpieczenia medyczne. Wykupienie takiej polisy zdrowotnej, gwarantuje im szybką i stosunkowo tanią opiekę lekarską.

Źródła grafik: polki.pl; se.pl; plus.gazetalubuska.pl.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *