Jak uczyć się języków obcych?

Umiejętność płynnego porozumiewania się przynajmniej dwoma językami obcymi to w dzisiejszych czasach absolutna podstawa do tego, by znaleźć dobrze płatną pracę. Tylko jak się uczyć tych języków?

lg3Dobra wiadomość na sam początek jest taka, że aby skutecznie opanować języki obce wcale nie potrzebujesz żadnych kursów językowych. Zamiast tego, wystarczy po prostu systematyczna nauka oraz stały kontakt z danym językiem obcym – niezależnie od tego jaka jest jego forma, wystawienie się na język obcy daje nieraz niespodziewanie dobre efekty. Jak jednak sprawić, by nauka była rzeczywiście skuteczną? Poniżej kilka pomysłów.

  1. Wyjedź do danego kraju. Uczysz się hiszpańskiego? Świetnie – wyjedź na urlop do Hiszpanii, ale nie przez biuro podróży tylko zorganizuj wszystko samemu. Uczysz się angielskiego? Jeszcze lepiej! Odwiedź znajomych na Wyspach i wspólnie eksplorujcie Wielką Brytanię! W trakcie tej wyprawy to właśnie Ty rób za przewodnika i tłumacza – ostatecznie, to Tobie zależy na opanowaniu danego języka, nieprawdaż?
  2. Zanurz się w tym języku. Nie każdy ma czas lub możliwość wyjechania zagranicę, ale skoro czytasz ten artykuł to znaczy, że posiadasz dostęp do Internetu. W nauce języków obcych to już połowa sukcesu – Internet daje Ci dostęp do niezliczonej ilości źródeł w danym języku – niezależnie od tego, czy mówimy o gazetach, lg2blogach, telewizji, filmach…wymieniać można naprawdę długo! Wniosek jest jednak krótki – aby móc rzeczywiście stwierdzić, że biegle posługujesz się danym językiem, poświęć trochę czasu na swoiste zanurzenie się w nim. Zobaczysz, że przyniesie to efekty!
  3. Systematyczność. Chyba nie ma nic ważniejszego w nauce języków obcych niż systematyczność w działaniu. Jeżeli chcesz opanować tajniki zagranicznej mowy, musisz uczyć się regularnie – nie ma szans, by skutecznie opanować język uczęszczając na lekcje raz w tygodniu! Jeżeli nawet wybierzesz kurs językowy, nie zapominaj o tym, by korzystać z materiałów do nauki także poza samymi spotkaniami z lektorem – nie tylko utrwalisz swoja wiedzę, ale także zyskasz szansę nauczenia się czegoś nowego.

źródła zdjęć: feelenglish.files.wordpress.com, amazonaws.com, docfry.com