Urządzenia smart – szansa czy zagrożenie?

Urządzenia smart to nic innego, jak zmodyfikowana wersja znanych nam narzędzi oraz sprzętów wzbogacona o systemy zdalnej obsługi. Ale czy ta inteligentna technologia oznacza dla nas wyłącznie wygodę? A może skrywa w sobie elementy zagrożenia?

Internet rzeczy rośnie w siłę

Jak wskazują najnowsze dane, wartość tego rynku oscyluje w okolicy 200 miliardów dolarów. Szacuje się również, iż do 2020 roku w sieci może znaleźć się blisko 50 miliardów różnych urządzeń. Inteligentne systemy dostępne przede wszystkim w przemyśle, wojsku czy medycynie, znajdują też coraz szersze zastosowanie w codziennym życiu.

Poznaj również inteligentne telewizory

Urządzenia smart – wygoda czy zagrożenie?

Inteligentne urządzenia zyskują coraz większe grono zwolenników. Potrafią oni wymienić liczne zalety tego typu rozwiązań, jak chociażby:

  • oszczędność czasu;
  • podniesienie komfortu życia;
  • ułatwienie wielu codziennych czynności;
  • obniżenie rachunków za korzystanie z prądu, gazu czy wody.

    Inteligentne urządzenia pozwalają nam oszczędzić czas na przyjemności.

Niewielu z nich jest jednak w stanie wyobrazić sobie, jak potężne zagrożenie kryje się za tymi smart technologiami – z narażeniem życia użytkowników włącznie. Jak to możliwe? Otóż smart urządzenia, aby mogły zadziałać wymagają podłączenia do sieci internetowej, tam natomiast czyhają… hakerzy. I chociaż może wydawać nam się, iż specjalizują się oni głównie w wykradaniu danych osobowych, to potrafią oni również przejąć kontrolę nad naszymi urządzeniami. Im więcej sprzętów w naszym domu czy biurze, jest wyposażonych w inteligentne systemy, o tyle większe pole do działania otrzymują hakerzy.

Czy możemy się jakoś bronić?

Rozwiązania są dwa. Po pierwsze – starajmy się nie przesadzać z liczbą smart technologii w naszym domu.

Aby zapewnić sobie bezpieczne użytkowanie smart-urządzeń musimy zadbać o stopień trudności w dostępie do naszych danych.

Po drugie – zróbmy wszystko, aby nasze dane niezbędne do logowania i jednoczesnego uruchomienia czy sterowania urządzeniami, były jak najlepiej strzeżone. Wybierając je, zwróćmy uwagę na sposoby zabezpieczenia dostępu do urządzenia i sieci przez osoby trzecie.