Czy warto czytać książki sensacyjne?

Kryminały, thrillery, powieści sensacyjne to ten gatunek literacki, który najszybciej znika z półek księgarnianych. Dla jednych to jedynie tania forma rozrywki. Dla innych wprost przeciwnie. Dzisiaj kilka słów o tym, czy i dlaczego warto jednak czasem sięgnąć po ten rodzaj literatury.

Doskonałe ćwiczenia dla wyobraźni

Ciekawie napisana i trzymająca w napięciu książka sensacyjna to świetna pożywka dla wyobraźni. Uważam, że pod tym względem przewyższa nawet dobre filmy, które wciągają nas w gotową akcję. W przypadku książki musimy ją sobie sami „naszkicować”.

Dobra książka sensacyjna pobudza myślenie logiczne i twórcze

Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z wielowątkową i wielopostaciową historią. Osobiście uwielbiam zgadywać kto jest tym złym i szukać możliwych wyjść z danej sytuacji.

Pozwala poznać ciekawe miejsca

Szczególnie, gdy jest to historia oparta na faktach lub taka, która dzieje się na obszarze dobrze nam znanym. Odkrycie ich na nowo sprawia sporo frajdy.

Dobra książka sensacyjna pozwala zrozumieć, jak działa mózg psychopaty

Tak działają głównie thrillery psychologicznie, które zabierają nas w niezwykłą podróż w głąb zniszczonej ludzkiej psychiki.

Książki sensacyjne wyczulają nas na zło

To ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy tak pełno wokół nas obojętności, czy wręcz znieczulicy. Mimo, że zazwyczaj są to wymyślone historie, to schemat działania czy reagowania bywa wyjątkowo prawdziwy.

To wbrew pozorom kawał świetnej rozrywki

Szczególnie, jeśli wątki sensacyjne przeplatane są błyskotliwymi czy pełnymi humoru dialogami. Godzina spędzona w towarzystwie książki sensacyjnej, to przyjemna intelektualna rozrywka.

Otwierają nam oczy i pokazują ciemną stronę życia

Niekiedy przedstawione w książkach historie zmuszają nas do refleksji nad realnie istniejącymi problemami społecznymi czy możliwością ich zaistnienia. Skłaniają tym samym do szukania rozwiązań na własną rękę.

Reasumując – książki sensacyjne zabierają nas w szaloną podróż po zakamarkach ludzkiego umysłu. Pokazują często istniejące konflikty czy zjawiska, o jakich nie mieliśmy pojęcia. Kształtują naszą wyobraźnię. Pozwalają identyfikować się z niektórymi postaciami. I wreszcie angażują intelektualnie, a tym samym sprawiają, że nasz mózg lepiej wypoczywa i staje się bardziej zrelaksowany.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *