Kiedy i czy warto zainwestować w czytnik e-book?

Chyba każdy zdeklarowany książkoholik przynajmniej raz w życiu zadał sobie pytanie, czy nie zainwestować w czytnik i przenieść się tym samym na inny poziom tej wspaniałej rozrywki. Oto zalety i wady takiego rozwiązania.

6 plusów posiadania czytnika

 1. Zajmuje mniej miejsca niż tradycyjna biblioteka. To ważne szczególnie, gdy lubimy gromadzić całe serie lub mamy mało miejsca w mieszkaniu na wydysponowanie biblioteczki.
 2. Pozwala na pewne oszczędności. E-booki często są dużo tańsze niż ich tradycyjne odpowiedniki. Zwłaszcza, że nie płacimy za ich wysyłkę, a z zakupu możemy cieszyć się w kilka chwil po sfinalizowaniu transakcji.
 3. Możesz go zabrać ze sobą wszędzie. Co oznacza, że pakując się na wyjazd nie towarzyszy Ci dylemat – którą książkę zabrać w podróż. Czytnik umożliwia zabranie Ci całej Twojej biblioteki 🙂
 4. Jeśli jesteś maniakiem zaznaczania fragmentów czy cytatów – czytnik pozwoli Ci to zrobić nawet wtedy, gdy zapomnisz ołówka czy znaczników 🙂
 5. Czytnik pozwala na sięganie do książek nawet w środku nocy. Gdy dopadnie Cię bezsenność możesz z powodzeniem odpalić urządzenie i nie martwić się, że pobudzisz współmieszkańców.
 6. Możesz na nim również słuchać książek tzw. audiobooków.

Kiedy czytnik się nie opłaca?

Jak widzisz – posiadanie czytnika to sporo plusów (jest ich znacznie więcej – to tylko kilka przykładów). Jednak nie zawsze opłaca się jego zakup. Na pewno nie warto go kupować, gdy:

 • czytasz stosunkowo niewiele lub wolno;
 • Twoja biblioteka składa się wyłącznie z kilku ulubionych tytułów;
 • nie czytasz w podróży;
 • zdecydowanie wolisz papierowe wydania;
 • lubisz spędzać czas w bibliotekach, księgarniach lub na książkowych wyprzedażach :);
 • kolekcjonujesz autografy ulubionych autorów.