Wpadka Volvo a bezpieczeństwo

Chyba nie ma producenta samochodów, który nie zaliczyłby jakiejś spektakularnej wpadki w ciągu swojego istnienia. W myśl zasady, że „ten się nie myli kto nic nie robi”, firmy samochodowe co i rusz strzelają różne gafy. Doskonałym przykładem była wpadka Volvo w 2010.

O co chodzi?

Kilka lat temu cały motoryzacyjny światek motoryzacyjny przecierał oczy ze zdumienia, widząc jak najnowszy model szwedzkiej marki – Volvo S60 – powoduje stłuczkę na jeździe pokazowej dla dziennikarzy. Sytuacja była o tyle patowa, że podczas owego pokazu miał zostać zaprezentowany innowacyjny system szwedzkiej marki, pozwalający na automatyczne utrzymywanie dystansu od poprzedzającego auta.

Niestety, coś nie zadziałało i elegancki sedan od producenta z drugiej strony Bałtyku wręcz wbił się w tył stojącej ciężarówki.

Wpadka Volvo – konsekwencje

Do tamtego momentu wyroby Volvo uważane były za swoisty wzorzec z Sevres w dziedzinie samochodowego bezpieczeństwa. Auta ze Skandynawii regularnie zdobywały najwyższe wyróżnienia za poziom bezpieczeństwa jaki zapewniały zarówno pasażerom, jak i pieszym.wpadka volvo

Ta dosyć nagłośniona przez media sprawa była jednak jedynie drobną wpadką. Specjaliści podkreślali, że w normalnej sytuacji kierowca najpewniej i tak zdążyłby wyhamować i auto nie zostałoby uszkodzone. Ponadto, siła uszkodzenia była na tyle niewielka, że nikomu nic tak naprawdę się nie stało, a jedynym poszkodowanym był przód Volvo (zresztą, w równie minimalnym stopniu)

Jaki z tego morał? Cóż, być może trudno w to uwierzyć, ale wpadka Volvo zarejestrowana podczas jazd testowych była jedynym odnotowanym przypadkiem problemów z systemem bezpieczeństwa w tych autach. Przypadek? Pech?

W zasadzie trudno powiedzieć, wiadomo na pewno jedno. Od tamtej pory na całym świecie sprzedały się miliony Volvo z tym systemem i jakoś nie słyszy się o wypadkach powodowanych przez niewłaściwe jego działanie. A dziennikarze na pewno Szwedom by tego nie podarowali.

Szwedzi się bawią!

Skandynawski producent tworzy już doskonale bezpieczne auta osobowe, a co z większymi gabarytami? Poniżej znajdziecie filmik pokazujący jak  ciężarówką Volvo steruje 4-letnia dziewczynka. Trzeba przyznać, że odporność szwedzkiego auta na zniszczenia robi wrażenie!

Zobacz filmik na http://www.cda.pl/video/52758284

źródła: youtube.com, volvocars.com

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *