Jak wyeliminować plastik z życia

Plastik – trudno z niego zupełnie zrezygnować w codziennym życiu, ale można, a wręcz trzeba dążyć do zminimalizowania jego zużycia. Oto, jak tego dokonać we własnym zakresie i dlaczego to takie ważne.

Dlaczego powinno się unikać plastiku?

Z bardzo prostej przyczyny: ponieważ zatruwa środowisko naturalne, a to z kolei ma negatywny wpływ również na nas samych – na nasze zdrowie, ale i samopoczucie. Jak to możliwe? Rozkładający – a właściwie rozpadający – pod wpływem działania różnych czynników zewnętrznych plastik przenika w głąb gleby, a także zatruwa akweny wodne. W ten sposób trafia – niewidoczny – do żołądków ryb, a następnie na nasze stoły i … do naszych żołądków. To z kolei skutkuje m.in. zaburzeniami gospodarki hormonalnej, powstawaniem chorób nowotworowych, a także poważnymi zatruciami.

Jak wyeliminować plastik z życia?

Metod na zmniejszenie jego zużycia we własnym zakresie – wbrew pozorom – jest sporo. Oto kilka przykładów:

  1. W czasie zakupów wybieraj produkty w opakowaniach papierowych, metalowych, szklanych lub tzw. biodegradowalnych.
  2. Noś na zakupy własne torby.
  3. W miarę możliwości wybieraj przedmioty codziennego użytku wykonane z bambusa, metalu czy szkła.
  4. Jeżeli jesteś właścicielem psa, który nie wstydzi się sprzątać po swoim pupilu to szukaj biodegradowalnych woreczków na odchody.
  5. Jeśli szukasz zabawek dla swoich dzieci, staraj się, by nie były one wykonane z plastiku.
  6. Ucz się twórczo i powtórnie wykorzystywać plastikowe pojemniki. Pomysły na to, jak tego dokonać znajdziesz bez trudu w internecie.
  7. Staraj się wybierać kosmetyki w szklanych opakowaniach.