Wypadanie włosów – jakich błędów unikać?

Panowie, którzy zauważają u siebie przerzedzenie fryzury, bardzo często starają się ten fakt za wszelką cenę ukryć. Sięgają więc po metody, które albo działają przez chwilę albo pogłębiają problem. Oto błędy, których należy unikać, gdy dopadnie nas nadmierne wypadanie włosów.

Wypadanie włosów a samoocena

Z powodu utraty włosów panowie bardzo często wpadają w kompleksy. Aby je ukryć, przestają udzielać się towarzysko. Uważają też, że nadmierne wypadanie włosów odbiera im męskość i pozbawia atrakcyjności. Szczególnie źle znoszą początki łysienia dojrzali panowie, którzy uważają je za oznakę starzenia. Niektórzy w związku z tym tracą wigor i życiową energię.

Najczęstsze błędy popełniane, by powstrzymać wypadanie włosów

Z reguły panom ciężko jest się pogodzić z łysieniem. Starają się więc wszelkimi metodami je powstrzymać. Niestety popełniają w tym momencie wiele błędów, które mogą okazać się wyjątkowo szkodliwe. Oto najczęstsze z nich.

Maskowanie ubytków zamiast poddania się diagnozie

Aby zatuszować wypadanie włosów przy pomocy zmiany wizerunku, najlepiej udać się po poradę do fryzjera lub stylisty.

Panowie, którzy zauważają u siebie pierwsze oznaki łysienia starają się przede wszystkim zatuszować ten problem. Kupują peruki (popularne „tupeciki”) bądź golą się zupełnie na łyso. Niestety często wpływa to niekorzystnie na ich wygląd. W efekcie zamiast zatuszowania łysiny, narażają się na śmieszność.

Jeśli panowie chcą ukryć swój defekt, a jednocześnie uniknąć wizyty u specjalisty, powinni zdać się na dobrego fryzjera – stylistę. Fachowa porada może więcej wskórać niż nieudolne samodzielne próby ukrycia łysiny.

Sięganie po reklamowane kosmetyki „na wypadające włosy”

Czasopisma i media pełne są reklam rozmaitych kosmetyków przeciwko wypadaniu włosów. Niestety, nieznajomość ich składu może przynieść więcej szkody niż pożytku. Włosy mogą stać się słabsze i zacząć kruszyć. Ich ogólna kondycja również może się pogorszyć.

Aby tego uniknąć, należy skonsultować dobór kosmetyku ze specjalistą lub ewentualnie nabyć go w aptece. W drugim przypadku warto wcześniej zasięgnąć porady farmaceuty.

Posiłkowanie się domowymi sposobami

Domowe sposoby na łysienie wyszukiwane w sieci, zdecydowanie nie są dobrym rozwiązaniem.

Najwięcej szkód mogą jednak przynieść panom domowe sposoby. W sieci można znaleźć ich całą listę. Są to głównie wszelkiego rodzaju wcierki do samodzielnego przygotowania. Niestety z reguły nie przynoszą one oczekiwanych efektów. Mogą dodatkowo wywołać podrażnienie skóry głowy.

Korzystanie z „cudownych środków na porost włosów”

To już klasyk, który mimo upływu czasu nie traci na aktualności. Panowie bardzo chętnie sięgają po to rozwiązanie. Nabywają środki – najczęściej są to tabletki bądź syropy do picia – nieznanego pochodzenia reklamowane, jako „leki na porost włosów”. Takie eksperymenty mogą się bardzo źle skończyć. Nieznane pochodzenie i niesprawdzony skład potrafią niekorzystnie wpłynąć nie tylko na skórę głowy, ale również na cały organizm.

Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup podobnych środków w aptece. Wtedy mamy przynajmniej pewność, że sobie nie zaszkodzimy. Jednak i w tym przypadku bez poznania przyczyny wypadania włosów trudno jest mówić o skutecznym leczeniu.

Aby skutecznie pokonać wypadanie włosów, należy poznać jego przyczynę. Poza tym ważna jest też samoakceptacja.

Żeby faktycznie powstrzymać wypadanie włosów, należy poznać jego przyczyny, a te bywają bardzo różne. Mogą to być jedynie: stres, przepracowanie lub niewłaściwa dieta. Wtedy wystarczy zmienić tryb życia, aby problem wyeliminować. Wypadanie włosów może mieć jednak bardziej złożoną przyczynę, o czym możecie poczytać szerzej TUTAJ. Wtedy potrzebne może okazać się profesjonalne leczenie z wykorzystaniem odpowiednich preparatów czy suplementów o sprawdzonym składzie i udowodnionym działaniu. I rzecz najważniejsza – nie należy traktować wypadania włosów jako powodu do wstydu. Im szybciej zgłosimy się do lekarza (dermatolog, trycholog), tym większe prawdopodobieństwo, że proces utraty włosów zostanie powstrzymany lub nawet całkowicie wyeliminowany.