Wyprawka dla pierwszoklasisty – jak ją przygotować?

Posłanie dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej wiąże się nie tylko ze sporym stresem (i to zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców!), ale przede wszystkim z niemałymi wydatkami – przygotowanie wyprawki dla pierwszoklasisty może pochłonąć spore kwoty, o ile nie podejdziemy do sprawy zdroworozsądkowo. Ile więc kosztuje wyprawka dla pierwszoklasisty i co musi się w niej znaleźć?

Kwestię podręczników możemy pominąć, bowiem te najważniejsze i obowiązkowe zapewniają szkoły, co bez dwóch zdań jest sporą ulgą dla domowych budżetów rodziców posyłających dzieci do pierwszych klas. Zeszyty jednak są niezbędne i warto się już zawczasu zaopatrzyć w odpowiedni ich zapas – kilka sztuk w kratkę i kilka w linie (tę potrójną, rzecz jasna) powinno w zupełności wystarczyć przynajmniej na pierwszy semestr. Ceny są rozmaite najtańsze zeszyty można kupić już za kilkadziesiąt groszy, najdroższe natomiast potrafią kosztować nawet kilka złotych, warto więc zachować rozsądek.

szkola 2Zeszyty będą bezużyteczne bez przyborów do pisania (długopis, ołówek, ewentualnie pióro), a te z kolei najlepiej przechowywać w piórniku. Taki zakup to wydatek od około 10 do co najmniej kilkudziesięciu złotych – w zależności od tego, jaki konkretnie model nasza pociecha uzna za ten jedyny i właściwy. Plusem sytuacji jest to, że z reguły piórnik i jego wyposażenie wystarczają na dwa-trzy lata (wypisane wkłady wymienimy za grosze), więc to jednorazowy wydatek.

Oprócz pisania pierwszoklasista będzie też dużo rysował i malował, musi więc mieć kredki i farby wraz z niezbędnym „oprzyrządowaniem” w postaci pędzelków i innych akcesoriów. Jeśli nie ma konkretnych informacji od nauczyciela, nie przesadzajmy – 12 kolorów w zupełności wystarczy, dokupmy też teczkę na gotowe prace. Tu trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu co najmniej kilkudziesięciu złotych.

Co jeszcze kupić do szkolnej wyprawki? Dobrym pomysłem jest pudełko na kanapki, najpewniej przyda się też worek na kapcie, nie można też zapomnieć o rzeczy absolutnie najważniejszej – tornistrze lub plecaku. W przypadku tego ostatniego nie warto oszczędzać i należy zainwestować w tornister, który jest wygodny, wystarczająco pojemny i nie wpłynie negatywnie na kręgosłup naszego dziecka. Jak się łatwo domyślić, górna granica cenowa dla tornistrów i plecaków praktycznie nie istnieje, jednak tu też doradzamy umiar i skupienie się przede wszystkim na funkcjonalności oraz ergonomii: koszt takiego tornistra z wyposażeniem nie powinien przekraczać około 200 złotych.

źródła obrazków: www.sheknows.com, quotesgram.com, www.scarymommy.com

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *