Zawody deficytowe – zobacz, gdzie potrzebni są fachowcy

Są takie branże, w których pracy nigdy nie jest za mało, a wprost przeciwnie – wolne stanowiska czekają na chętnych. Dlaczego tak się dzieje i gdzie czeka na nas praca.

Skąd się biorą etaty, których nikt nie chce?

O tym, że w Polsce pracy nie brakuje świadczy fakt istnienia wolnych wakatów w niektórych branżach. Problem polega na tym, że… nie ma kogo na nich zatrudnić. Dlaczego? Po pierwsze – oferowane przez pracodawców wynagrodzenie jest nieadekwatne do stawianych wymagań. Po drugie – warunki, w jakich odbywa się praca są bardzo trudne. Po trzecie – nie spełniamy wymagań do tego, byśmy mogli zostać zatrudnieni.

Gdzie czeka na nas praca? TOP – 5 wiecznie wolnych wakatów

Wolne etaty czekają niemal w całej Polsce na spawaczy. Nie da się jednak ukryć, że jest to praca w bardzo trudnych warunkach i o ile zimą da się je znieść, o tyle w cieplejsze dni bywa naprawdę ciężko. Nic więc dziwnego, że brakuje tu wciąż chętnych do wykonywania pracy. Kierowcy – zwłaszcza jeśli chodzi o tiry czy inne tego typu auta ciężarowe – także są pilnie poszukiwani w każdym zakątku naszego kraju. Cóż – sporym minusem jest tu ciągła niemal nieobecność w domu, co nierzadko wpływa negatywnie na relacje rodzinne. Dlatego jest to najlepsza praca dla osób samotnych. Pielęgniarka to specjalizacja, w której ciągle brakuje rąk do pracy. Powód? Niska płaca i dość ciężkie – przede wszystkim psychicznie – warunki pracy. Kucharz to kolejny stale poszukiwany specjalista. Ma to związek z licznie otwieranymi lokalami, na co jest spora podaż. Wolne etaty są również wśród pracowników budowlanych. Nie ma się co dziwić. To ciężka praca fizyczna, a pensja nie zawsze jest satysfakcjonująca. Bywa, że niekiedy wraz z firmą trzeba często zmieniać lokalizację, co bywa uciążliwe, zwłaszcza kiedy mamy rodzinę.