Zespół suchego oka – jak go rozpoznać i sobie z nim radzić?

Spędzając wiele godzin przed komputerem narażamy swoje oczy na spore obciążenie. Jedno z nich skrywa się pod nazwą zespół suchego oka. Czym się objawia i jak sobie z nim radzić?

Skąd się bierze suchość oka?

Do wysuszenia oka dochodzi w chwili, gdy niedostateczna ilość łez przestaje stanowić barierę ochronną dla oka, a także nie nawilża jego powierzchni. Zespół suchego oka to choroba zawodowa informatyków, ale i osób, które wykonują wielogodzinne zadania właśnie przy pomocy komputerów. Może do niego dojść także wtedy, gdy zbyt długo korzystamy z soczewek miękkich. Niektóre schorzenia takie jak nadczynność tarczycy czy cukrzyca także mogą prowadzić do jego wystąpienia.

Zespół suchego oka – objawy

W jaki sposób można rozpoznać tę przypadłość? Przede wszystkim mamy uczucie, że do oka dostało się jakieś ciało obce lub piasek. Oko staje się czerwone i przesadnie reaguje na światło – zarówno dzienne, jak i sztuczne. Oczy mogą nas szczypać i swędzieć.

Jak sobie radzić z tą przypadłością?

Doraźnie możemy sięgnąć po środki apteczne typu krople nawilżające czy sztuczne łzy. Warto też robić sobie kilkuminutowe przerwy od komputera. Możemy w tym czasie na przykład wyjść do łazienki i położyć na powieki wcześniej namoczone w chłodnym mleku lub herbacie waciki. Jeśli używamy soczewek, powinniśmy dawkować korzystanie z nich – chodzi o to, by nie był to czas ciągły. Pamiętajmy też o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których pracujemy – przebywamy oraz regularnym nawadnianiu, czyli wypijaniu min. 2 litrów czystej wody, a także spożywaniu pokarmów z dużą jej zawartością (ogórki, niektóre owoce).

Nie zapomnijmy też odwiedzić w najbliższym czasie okulisty! Specjalista podpowie nam, co jeszcze możemy zrobić, by wyeliminować ten problem.

(źródło: Moda na zdrowie maj 2019)